Vážené opatrovateľky, tieto riadky sú venované pre Vás, ktoré sa venujete pacientom s ochorením ako je Alzheimerova choroba – demencia. Alzheimerova choroba ako najčastejšia forma demencie je vážne ochorenie. Je to ochorenie, ktoré oberá pacienta o mentálne schopnosti a Vám prináša veľa neľahkých situácií, ale aj výziev v starostlivosti o takto chorého pacienta.
Človek s demenciou ani jeho príbuzní, či opatrovateľka by sa nemali báť pýtať a tiež požiadať o pomoc, preto hovorme spolu o demencii. Riešme problémy a pomáhajme si.
Ľudia s demenciou, ktorých mentálne schopnosti sa zhoršujú, sa postupne stávajú zraniteľnejší, potrebujú oporu a povzbudenie, preto by opatrovateľka mala byť pripravená reagovať na potreby pacienta trpezlivo, citlivo, milo a nekritizovať ho za situácie, v ktorých by zlyhal. Najlepšie je zamerať sa na vyzdvihnutie jeho schopnosti, zadať mu úlohy, ktoré by pacient zvládal a mal teda aj radosť a pocit, že to dokázal sám. Pamätajme si, že každá osoba s demenciou je jedinečnou osobnosťou so svojimi vlastnými skúsenosťami, so svojimi vlastnými potrebami a pocitmi na to, čo sa jej páči a čo nie.
Opatrovateľka by mala vedieť, že demencia nie je nič, za čo sa treba hanbiť, nie je vinou niekoho alebo niečoho. Demencia môže spôsobiť, že chorý svojím správaním spôsobuje ťažkosti okoliu, nerobí to však úmyselne. Ľudia s demenciou sú často smutní alebo rozrušení, a teda majú právo očakávať od opatrovateľky snahu porozumieť im, neignorovať ich a poskytnúť im podporu. Opatrovateľka by mala byť tolerantná, nájsť si čas vypočuť si pacienta, porozprávať sa s nim, prejaviť primeranú spoluúčasť a radosť z jeho prítomnosti.
Ľudia si často pamätajú minulosť oveľa lepšie ako súčasnosť a sú šťastní, ak môžu spomínať a tým sa podeliť o svoje spomienky a skúsenosti.
Starostlivosť o chorého pacienta s Alzheimerovou chorobou nie je vôbec jednoduchá, vyžaduje si veľmi veľa trpezlivosti a ľudského porozumenia.