Budú sa rakúske rodinné prídavky pre cudzincov krátiť alebo nie?
0 Comments
Kami
20. júna 2018
Rakúska vláda predložila návrh zákona o znížení rodinných prídavkov pre cudzincov, ktorí pracujú v Rakúsku, ale ich deti žijú v domovských krajinách. Návrh zákona rakúska vláda schválila už 2. mája a v júni by ho mal schváliť parlament.
Dávky by mali byť krátené podľa cenovej úrovne krajiny, v ktorej dieťa žije. Bude sa vychádzať z cien z európskeho štatistického úradu Eurostat.
Slovensko by malo mať koeficient 0,637. Rodinné prídavky by sa krátili teda o tretinu. Slovenská rodina by dostávala od januára 2019 rodinné prídavky:
na dieťa do 3 rokov veku okolo 72 Euro (114×0,637). Dnes dostáva 114 Euro. Na dieťa od 3 do 10 rokov by mala nárok na 77 Euro, dnes dostáva 121,90 Euro. Na dieťa vo veku 10 až 19 rokov 90 Euro tento rok má nárok na 141,50 Euro. Na dieťa vo veku od 19 do 24 rokov by mala dostať okolo 105 Euro, dnes sa jej vypláca 165,10 eur.
Táto zmena by sa týkala vyše 30 – tisíc opatrovateliek, ktoré v Rakúsku pracujú na živnosť.Reakcia Slovenskej republiky
Slovenská republika spolu s ostatnými krajinami V4 návrh rakúskeho zákona zamietla.
Slovenský premiér Peter Pellegrini povedal rakúskemu kancelárovi Sebastiánovi Kurzovi pri nedávnom stretnutí (18.5.2018), že Slovenská republika nesúhlasí s návrhom zákona, podľa ktorého sa majú rodinné prídavky pre cudzincov pracujúcich v Rakúsku, prispôsobiť výške životných nákladov v domovských krajinách. „Ak niekto platí rovnakú úroveň sociálnych odvodov a daní v danej krajine, tak by mal poberať z danej krajiny aj rovnaké sociálne dávky,“ uviedol P. Pellegrini. S. Kurz odmietol tvrdenie, že rakúsky zákon je diskriminačný.
Čo na to EÚ?
Prvý rakúsky návrh o znížení rodinných prídavkov neprešiel ešte začiatkom minulého roka. Európska únia prehlásila, že preskúma, či je rakúsky návrh zákona v súlade s právom EÚ. „Európska komisia je s touto problematikou oboznámená. Súlad s príslušnou európskou legislatívou bude možné posúdiť, až keď bude navrhovaná legislatíva definitívne prijatá,“ reagovala Jana Cappello, vedúca tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Vyplácanie rodinných prídavkov v krajinách Únie upravujú dve nariadenia, ktoré sú záväzné pre všetky členské štáty – jedná sa o nariadenie o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia a nariadenia o jeho vykonávaní. Na základe týchto nariadení sa určí štát, ktorý zodpovedá za vyplácanie jednotlivých dávok. Po určení krajiny sú dávky rozdeľované rovnako pre domácich ako i zahraničných pracovníkov. Členská krajina si podmienky systému rodinných prídavkov stanovuje sama.
Na konečný verdikt si budeme musieť ešte počkať.